Giriş

Her yıl dünyada on binlerce yeni ürün ortaya çıkmakta ve bu ürünlerin pazar değerleri toplamı milyar dolarlarla ölçülmektedir. Her yıl piyasaya sürülen bu ürünler yüz binlerce hatta milyonlarca çalışan ile ekonomilere şekil verir, bazı ekonomilerin yükselmesine bazılarının ise değer kaybetmesine sebep olmaktadır. Şirketler; ya birbirinden çok az farklı ürünlerde fiyat kırarak rakiplerine hasar vermeye çalışırlar, ya da rakip şirketlerde hiç olmayan yepyeni bir ürün çıkartarak..

Şirketler için “karlılık” önemlidir ve bu kavrama biraz daha odaklanarak bakarsak: “karlılık”, “ürün geliştirme” demektir..

Dolayısıyla yolun sonunda büyük ekonomiler oluşturan şirket ekonomilerinde, “karlılığı artırmanın yolları nelerdir ?” sorusuna cevap, “ürün geliştirmek” dolayısıyla da “ürün yönetmek” ‘tir. O zaman iyi bir ürün yönetimi, öncelikle şirket karlılığını nelerin düşürdüğünü anlamamız ile mümkündür.. “Karlılık” aşağıdaki şekillerde düşer:

  1. Maliyetlerimizin üzerine çıkarız ve kar marjımızı istediğimiz seviyede koruyamayız..
  2. Müşteriler fiyat fazlalığı yada başka ürünleri tercih etmeleri yüzünden ürünlerimizi kullanmayı bırakırlar ve toplam satış hacminiz düşer..
  3. Pazara daha üstün kalitede yada daha düşük fiyatlı yeni rakipler dahil olabilir..
  4. Piyasa düzenleyiciler sahip olduğunuz yada çıkartmayı planladığınız bir ürünün satışına ket vuracak yaptırımlar uygulayabilir..
  5. Müşteri ilişkileri, Ar-Ge vb iç paydaşlar, ürün gelişimine ortak olmak yerine, tüm yükü kendileri taşımaya kalkar ve yeni ürünlerin gelişmesine engel olabilir…
  6. Yüksek yeterliliğe sahip çalışanlar başta rekabet olmak üzere (şirketler arası yada kişiler arası) çeşitli sebepler yüzünden fizyolojik ve psikolojik olarak yorgun düşebilir..
  7. Yenilikçi, AR-GE çalışmalarına ayıracak yeterli sermaye bulunmayabilir ve ürün geliştirme süreçleri aksayabilir..
  8. Müşterileri heyecanlandıracağı düşünülen yeni özellikler geliştirmek adına ürün geliştirme süreçleri uzadıkça uzayabilir bu da istenmeyen maliyetler doğurabilir..

İşte bütün bunların olmaması için geliştirilmiş disiplin “Ürün Yönetimi” ‘dir. Yenilik, müşteri ve piyasa eksenlerinde gerçekleştirilen ürün yönetimi, yeni ürünlerin geliştirilmesine devamı sağlar, ürün geliştirme süreçlerinin iyi yönetilmesi ve korunmasını anlamına gelir…

Bu sebeplerden, ister çalıştığınız şirketin karlılığını artırmak, ister kendi şirketinizde yeni ürünler geliştirip karlılığınızı artırmak, en önemlisi de en doğru kaynakları takip ederek ürün yönetimi disiplininde kendinizi ve çevrenizi geliştirmek istiyorsanız ürünyonetimi.org ‘a hoşgeldiniz..

Oldukça zor bir çalışma disiplini olan ürün yönetimini herkes için biraz olsun kolaylaştırmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Ürün yöneticisiyseniz yada ürün geliştirme ile ilgileniyorsanız doğru adrestesiniz. Ürün geliştirme süreçlerini, çeşitli teknikleri incelemek, ürün geliştirme süreçlerinde çeşitli sorumlulukları görmek istiyorsanız doğru adrestesiniz…

… en önemlisi de sizler de bizim gibi ürün fikirlerine, ürün geliştirmeye, süreçlerin düzgün işlemesine gönül vermişseniz ve sizlerin de bu konularda paylaşmak istedikleri varsa doğru adrestesiniz.

Sadece Türkiye’de değil Dünya’da da gelişmekte olan Ürün Yönetimi disiplininin biraz olsun daha iyi anlaşılmasını ve daha iyi ürünlerin geliştirilebilmesini sağlamak hepimizin elinde.

Dilerim hepimizin eseri olacak sitemizi beğenirsiniz.

Tuğra ŞAHİNER

 

Giris