Pragmatic Marketing

Pragmatic Marketing LogoPragmatic Marketing 1993 yılında kurulmuş bir eğitim ve danışmanlık şirketidir. PDMA ve AIPMM ‘in aksine gönüllüler tarafından oluşturulmuş bir sivil toplum örgütü değil, ürün yönetimi ve pazarlaması üzerine eğitimler veren bir şirkettir. Bu durum her ne kadar sertifikasyon tercihinde Pragmatic Marketing’i ikinci plana koyuyormuş gibi olsa da oturmuş yapısı ile diğer iki örgüt ile birlikte buraya eklenmeye değerdi ve biz de bu yüzden sizlerle paylaşmak istedik.

Pragmatic Marketing, 100bin’den fazla ürün yöneticisine ve 7000 şirkete ürün geliştirme süreçleri ile ilgili eğitim vermiştir. Her geçen gün daha fazla stratejik ürün yöneticisi çıkartmakta ve bu kalabalık grup içerisinde sürekli iletişime izin veren bir ağ oluşturmaktadır. Bir çok sektör etkinliğine ev sahipliği yapmış yada destek vermiş, çok sayıda yayımlanmış makalesi olan, her 3 ayda bir ürün yönetimi üzerine dergi çıkartan Pragmatic Marketing, 5 farklı seviyede sertifika vermektedir. Pragmatic Marketing sertifikasını alarak PMC olan yaklaşık 25000 ürün ve pazarlama yöneticisi vardır ve bu sertifika da ürün yönetimi disiplininde tercih edilen sertifikalar arasında yer almaktadır.

Pragmatic Marketing, ürün yönetimini standart hale getirmek için Ürün Yönetimi Çerçevesi çıkartan ilk kuruluştur. Tüm eğitimleri ve sertifikaları da kendi bünyesinde geliştirdiği bu çerçeveye uygun şekilde vermektedir. Çoğunlukla ABD’de olsa da tüm kıtalarda eğitim faliyetlerini sürdürmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *